Aktuality

Systémová opatření proti energetické krizi? Státu zůstává mnoho úkolů i pro příští rok

21. 12. 2022

Podle expertů a expertek sociálních a ekologických organizací, které v rámci společné kampaně Energie lidem! představily vlastní komplexní balíček 11 systémových opatření pro řešení a předcházení dopadů energetické krize a prevenci energetické chudoby [1], se zatím státu nepodařilo plně realizovat žádné ze stěžejních opatření, naopak více než jen první kroky vláda udělala ve 4 z 11 opatření.

Pokračovat...

Systémová opatření proti energetické krizi? Státu zůstává mnoho úkolů i pro příští rok

Každé desáté dítě a téměř třetina osaměle žijících seniorek v České republice žije v energetické chudobě. Studie nabízí řešení

29. 11. 2022

Studie Energetická chudoba a její řešení, kterou zveřejnily Hnutí DUHA, Platforma pro sociální bydlení a iniciativa Za bydlení mapuje rozsah energetické chudoby, identifikuje její systémové příčiny, specificky ohrožené skupiny obyvatel a možná řešení.

Stáhnout studii
Stáhnout tiskovou zprávu

Pokračovat...

Každé desáté dítě a téměř třetina osaměle žijících seniorek v České republice žije v energetické chudobě. Studie nabízí řešení

Online aukce pro ukončování bezdomovectví

29. 11. 2022

Platforma pro sociální bydlení pořádá už druhý ročník online aukce uměleckých děl. Dražíme zvučná jména i díla začínajících umělců, která poslouží jako ty nejlepší dárky pod stromeček. Těšíme se na každého, kdo se k nám přidá!

Aukce probíhá na našem Facebooku až do 8. 12. do 21:00. Fotky všech uměleckých děl jsme nasdíleli sem do fotoalba. Přihazovat můžete v komentářích pod jednotlivými fotkami. V aukci najdete například obrazy od Toy Box, Epos 257, Pavla Brázdy nebo Jakuba Janovského. Dostalo se ale i na drobnější kousky: dražíme například i šperky a brože od Soty Sakumy, oblečení a doplňky od ONE VILLAGE nebo Mars Industries. Celkem dražíme 63 kousků, přijďte si vybrat ten svůj! Některé vyvolávací ceny začínají už na 200 Kč.

Pokračovat...

Online aukce pro ukončování bezdomovectví

Mejdan pro sociální bydlení II: Benefiční koncert 6. 12. v Cross Clubu

23. 11. 2022
Na akci vystoupí:
Banana Split a Jeho Moralisté – demokratické post country
Jarda Svoboda – trabandita
Josefina Dusk – dark pop
Malej Péťa & eljel & Abster – alternative rap
Mirare – electro
+ DJs
 
Přijďte si spolu s námi užít tuhle skvělou akci a zároveň podpořte naši práci. Vstupné na místě je od 50 Kč do 555 Kč. Doporučujeme třeba 200–300 Kč. Pokud nemáš ani korunu, přijď i tak a určitě si zatančíš. Nenecháme nikoho mrznout před klubem. Po koncertě kapely předají své honoráře na systémové ukončování bezdomovectví jednotlivců a rodin v České Republice.
 

Mejdan pro sociální bydlení II: Benefiční koncert 6. 12. v Cross Clubu

Rapová benefice pro Daruj domov v Ústí nad Labem

22. 11. 2022
Rapeři z Ústí nad Labem se rozhodli, že pomůžou místním, kterým hrozí, že přijdou o domov. Přijďte na benefiční koncert a podpořte myšlenku, že důstojné bydlení si zaslouží každý z nás!

Účinkující:
Shaka CG
Resetedh
Forest Blunt CG
Spack
Mek CG

Cena vstupenky se odvíjí od toho, kolik si můžete dovolit zaplatit. V předprodeji máte na výběr z lístků za 100 Kč, 200 Kč a 490 Kč. Na místě je pak doporučený příspěvek minimálně 150 Kč.

Veškerý výtěžek z koncertu půjde do fondu Daruj domov, který pomáhá lidem z Ústí zaplatit výdaje spojené s bydlením, na které pomoc od státu nestačí. Příspěvky z fondu lidem pomáhají překonat krizové situace. Fond zřizuje Platforma pro sociální bydlení. Více na https://socialnibydleni.org/darujdomov

Rapová benefice pro Daruj domov v Ústí nad Labem

Jsme součástí iniciativy Energie lidem

27. 9. 2022

Jsme součástí iniciativy Energie lidem

Pokračovat...

Jsme součástí iniciativy Energie lidem

Štěstíčko. Benefiční divadelní představení o bytové nouzi

17. 8. 2022
Zveme vás na benefiční divadelní představení divadla Feste s názvem Štěstíčko, které proběhne 17. 9. venku před Skautským institutem v Rybárně na Kampě. Výtěžek z akce poputuje Platformě pro sociální bydlení, která systémově ukončuje bezdomovectví v České republice.

Program:
17:30 Začátek akce
18:00 Panelová diskuse: Bytová nouze: Jak velký je to problém a jak se dá řešit?
Diskutující: Jan Snopek, Alena Stašková, Jan Klusáček. Moderátor Jan Milota
20:00 Divadelní představení Štěstíčko

Cena vstupného:
Základní doporučené vstupné – 150 Kč
Benefiční doporučené vstupné – 300 Kč
Mecenášské doporučené vstupné – 500 Kč

Informace o představení

Honzírek a kolektiv: ŠTĚSTÍČKO
Úzkost. Závist. Songy. Domov.

Bydlení, jeho nedostatek, nepřiměřené náklady na něj a jeho dramatická podřízenost pouze tržním mechanismům se stává jedním z nejtěžších problémů současnosti. Nejistému nebo nedostatečnému bydlení čelí milion lidí. A všechno nasvědčuje tomu, že tento trend bude pokračovat. Proto jsme se rozhodli věnovat náš aktuální divadelní projekt právě bydlení.

Hrají: Anna Řeháková, Tibor Kotlár, Jakub Urbánek
Režie: Jiří Honzírek
Dramaturgie: Katarína Kašpárková Koišová
Hudba: Hana Foss
Produkce: Magdaléna Čevelová
Grafika: Matěj Málek

Štěstíčko. Benefiční divadelní představení o bytové nouzi

27.–28.7. | Dvoudenní základní kurz Housing First. Přihlaste se už teď

4. 7. 2022

Možná jste si všimli, že nám v menu přibyla nová podstránka Kurzy. Je to proto, že začínáme oficiálně nabízet akreditované kurzy pro sociální pracovníky i jejich vedoucí ze služeb i úřadů! Pro jeden z kurzů už máme dokonce i první termín. Zvažujete účast? Více o kurzu, lektorech a možnost přihlášení najdete tady: 

Dvoudenní základní kurz Housing First

Zároveň chystáme zářijové termíny pro kurzy „Úvod do poskytování podpory v sociálním bydlení“ a „Sousedské vztahy v sociálním bydlení“. Pokud už teď předběžně víte, že byste některý z nich rádi absolvovali, klidně pomocí registračního formuláře přihlaste dopředu!
 

27.–28.7. | Dvoudenní základní kurz Housing First. Přihlaste se už teď

Podzimní škola Housing First – registrace spuštěna!

3. 7. 2022

Kdy: 18. – 22. září 2022

Účastníky přivítáme společnou večeří v neděli 18. 9. 2022, začínáme v 19:00 v hospůdce Besídka. Výuka bude probíhat od pondělí 19. 9. od 9:00 do čtvrtka 22. 9. do 15:00. Kurz má akreditaci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Pro získání certifikátu o účasti je vyžadována účast na celém programu výuky. Bližší informace o programu naleznete níže.

Kde: Ve Spolkovém domě Slavonice, http://spolkovydum.slavonice.cz

Pro koho: Kurz je určen především pro klíčové a peer pracovnice a pracovníky, metodi(č)ky a vedoucí. Z kurzu však mohou čerpat i další členové přímé podpory, poskytovatelé bydlení i pracovníci obcí. Kurz je ideální volbou pro realizátory, kteří uvažují o přístupu Housing First, nicméně i realizátoři Housing Led programů z něj mohou čerpat mnoho užitečných informací (jak teoretických, tak především praktických).

Přihlašovací formulář

Pokračovat...

Podzimní škola Housing First – registrace spuštěna!

Další benefice! Severní nástupiště a Člověk krve zahrají pro sociální bydlení

30. 6. 2022

První benefiční hudební akce na podporu naší činnosti nás nadchla natolik, že na 1. 8. chystáme další! Tentokrát se potkáme v Libeňské synagoze – od 20:00 zahraje Člověk krve a Severní nástupiště. Celý výtěžek půjde na náš transparentní účet, abychom mohli ukončovat bezdomovectví v Česku ještě efektivněji. Tak přijďte, rádi uvidíme každého, komu situace s bydlením v Česku není lhostejná. 

Další benefice! Severní nástupiště a Člověk krve zahrají pro sociální bydlení

Konference Housing First a budoucnost sociálního bydlení v ČR | Záznam a materiály

8. 6. 2022

23. a 24. 5. 2022 proběhla konference Housing First a budoucnost sociálního bydlení v ČR, kterou jsme pořádali společně s projektem MPSV Podpora sociálního bydlení. Více než 300 účastníků mělo možnost seznámit se zejména s novou výzvou OPZ+ na sociální bydlení a se závěrečnými výsledky dosavadních projektů Housing First. O svoje zkušenosti s Housing First se podělili realizátoři projektů, zástupci obcí, pronajímatelé, odborníci i samotní nájemníci. A vystoupili i kanadští experti na ukončování bezdomovectví, Stephen Gaetz a Melanie Redman, kteří promluvili na téma bezdomovectví u mladých lidí. Pokud jste některý z příspěvků nestihli, nebo se k nim jen chcete vrátit, podívejte se na záznam nebo si projděte prezentace jednotlivých řečníků:

Videozáznamy jednotlivých příspěvků
Prezentace řečníků

Konference byla zároveň skvělou příležitostí, jak dostat téma Housing First a potřebnosti návazných systémových změn do médií. Podařilo se nám zajistit, aby se o Housing First lidé dozvěděli z rádia, televize, tisku i zpravodajských webů: 

Televize Seznam: Projekt Housing first vrací lidem v Česku střechu nad hlavouAlarm: Díky Housing First v ČR bydlí stovky lidí. Teď je potřeba zákon o podpoře v bydleníStudio 6: Sociální bydlení v ČeskuiDnes: Parametry zákona o bydlení by koalice mohla probrat podle Bartoše v červnu

Konference Housing First a budoucnost sociálního bydlení v ČR | Záznam a materiály

Spustili jsme Klub přátel Platformy pro sociální bydlení

31. 5. 2022
Do našeho klubu přátel patří každý, kdo pravidelně podporuje naše úsilí o to, aby lidé mohli důstojně bydlet. 
Sledujete naši práci už delší dobu, chcete být součástí snah o systémové řešení bytové nouze, ale nemáte čas se zapojovat naplno? Teď máte možnost přidat se k nám jako členové klubu přátel! Pro nás to bude velká pomoc, vám zase členství přinese spoustu výhod. Přidejte se k nám. 
 

Spustili jsme Klub přátel Platformy pro sociální bydlení

Děti potřebují mít stabilní domov

Díky Housing First nově důstojně bydlí více než 700 lidí. Úspěšný projekt bude pokračovat s podporou MPSV a MMR

23. 5. 2022

Celorepublikové pilotní projekty Housing First se osvědčily. Díky nim nově v bytech žije více než 700 lidí, kteří by jinak tuto možnost neměli. Projekty budou pokračovat za podpory vedení Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva pro místní rozvoj. Bude vypsána nová dotační výzva a poskytnuty prostředky na zřizování sociálních bytů. 

Projekty Housing First zajišťují stabilní bydlení pro nejohroženější skupinu obyvatel. V Česku díky nim získalo bezpečný domov a podporu sociálních pracovníků více než 700 lidí, z toho 320 dětí. Předtím žili na ulici, na ubytovnách, v azylových domech nebo v nevyhovujících bytech. Běžné bydlení je pro ně často velkou životní změnou a zároveň místem, kde mohou řešit své další problémy.

Tisková zpráva
Shrnutí výsledků Housing First

Díky Housing First nově důstojně bydlí více než 700 lidí. Úspěšný projekt bude pokračovat s podporou MPSV a MMR

Děti potřebují mít stabilní domov

Mejdan pro sociální bydlení – benefiční akce

14. 4. 2022

Přijďte si spolu s námi užít hudební akci na podporu naší činnosti! 28. 5. vystoupí v Cross clubu 10 interpretů: Potmě
ShizzleOrchestra, P/\ST, Ima Teva, ICATERINA & další. Přidejte se na událost na Facebooku a sledujte všechny novinky. 

Lístky už jsou v předprodeji na ZDE, doporučujeme s nákupem neváhat! Je to aktuálně nejlepší způsob, jak nás můžete podpořit. Vybrat si přitom můžete z několika variant od 300 do 1000 Kč, u vyšších částek na vás čekají i zajímavé odměny. 

Čeká vás 10 kapel, příležitost se potkat se všemi, komu budoucnost sociálního bydlení není lhostejná a ještě u toho podpořit dobrou věc. Díky vybraným prostředkům budeme moct dál jezdit do obcí, rozšiřovat Housing First, prosazovat zákon o sociálním bydlení a účinně vstupovat do veřejné debaty, abychom společně ukončili bezdomovectví co nejdříve. Tak přijďte, těšíme se na vás! 

Mejdan pro sociální bydlení – benefiční akce

Save the Date: Konference Housing First a budoucnost sociálního bydlení v ČR

9. 2. 2022

Srdečně Vás zveme na dvoudenní jarní konferenci Housing First a budoucnost sociálního bydlení v ČR, která se uskuteční ve dnech 23. a 24. května 2022 v Praze a je pořádána Ministerstvem práce a sociálních věcí a Platformou pro sociální bydlení.

V nabitém programu se můžete těšit například na zkušenosti realizátorů projektů Housing First, závěrečné výsledky těchto projektů a na představení nové výzvy na bydlení financované z Operačního programu Zaměstnanost+ (OPZ+). Chybět nebude ani představení zkušeností se sociálním bydlením ze zahraničí a večerní přednáška spojená s hudebním programem.

Pozvánku s programem a odkazem na registrační formulář zveřejníme na začátku března. Kapacita na místě bude omezena, nicméně konference bude přenášena také online. Případné dotazy směřujte na Ivanu Siglovou (ivana.siglova@socialnibydleni.org) nebo Andreu Chudobovou (andrea.chudobova@mpsv.cz).

Save the Date: Konference Housing First a budoucnost sociálního bydlení v ČR

Neřešení bytové nouze stojí až 11 miliard korun ročně. Potřebujeme investice do sociálního bydlení i nový zákon

3. 12. 2021

Bytová nouze v Česku generuje náklady až 11 miliard korun ročně, z toho 2,5 miliardy tvoří náklady pro státní pokladnu. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracovala organizace České priority. Obce navíc problémy s bezdomovectvím a nedostupným bydlením nezvládají samy řešit. Podle doporučení odborníků z Platformy pro sociální bydlení je nutné, aby vláda přistoupila k systémovým řešením, zajistila efektivnější čerpání evropských fondů, a také schválila kvalitní zákon o dostupném bydlení.

Pokračovat...

Neřešení bytové nouze stojí až 11 miliard korun ročně. Potřebujeme investice do sociálního bydlení i nový zákon

Vydali jsme zprávu Sociální bydlení v ČR, která shrnuje současný stav řešení bytové nouze

2. 12. 2021

Vydali jsme zprávu Sociální bydlení v ČR, která shrnuje současný stav řešení bytové nouze

Spolupořádali jsme první velkou českou konferenci o Housing First

20. 10. 2021

Ve dnech 31. 9. a 1. 10. jsme spolupořádali konferenci Housing First v Jihlavě – v rámci programu se dostalo nejen na jihlavské úspěchy, ale i na klíčová témata, se kterými se realizátoři napříč Českem v praxi potýkají.

Pokračovat...

Spolupořádali jsme první velkou českou konferenci o Housing First

Čtvrtý ročník Podzimní školy Housing First zaznamenal rekordní účast

20. 10. 2021

Podzimní škola Housing First je už tradiční akce, kterou pořádáme pro týmy z obcí a neziskových organizací. Na několikadenním školení čerpají účastníci nejen nové znalosti a principy, jak pracovat s klienty při zabydlování, ale taky mají možnost nasdílet svoje zkušenosti a navzájem se inspirovat. Letos jsme se sešli opět ve Slavonicích, a to v rekordním počtu! Na jednom místě se sešlo pětatřicet lidí, pro které je ukončování bezdomovectví zásadní věc. Účastníky jsme školili nejen my z Platformy, ale i lektoři z Armády spásy nebo odborníci zkušeností s Housing First z Marseille a Amsterdamu. 

Čtvrtý ročník Podzimní školy Housing First zaznamenal rekordní účast

Nejdřív bydlet

Platforma pro sociální bydlení hledá fundraisera / fundraiserku

5. 9. 2021

Jsme nezisková organizace, která usiluje o to, aby i lidé v nouzi měli šanci získat stabilní bydlení. Nabízíme obcím pomocnou ruku při ukončování bezdomovectví, pomáháme zavádět Housing First v Česku a prosazujeme zákon o sociálním bydlení. Teď hledáme posilu na pozici fundraiser/fundraiserka, která nám pomůže dlouhodobě a systematicky získávat potřebné zdroje pro naše snažení.

Pokračovat...

Platforma pro sociální bydlení hledá fundraisera / fundraiserku

Nejdřív bydlet

Vydali jsme Zprávu o vyloučení z bydlení 2021

16. 8. 2021

V rámci koalice Za bydlení jsme vydali zprávu, která shrnuje výsledky půlročního mapování rozsahu problémů s bydlením v ČR. Navázali jsme tak na naši Zprávu o vyloučení z bydlení 2018, která přinesla důležitá data o bytové nouzi nejen veřejnosti, ale také zástupcům státní správy, obcí a neziskových organizací. Prezentovaná čísla měla velký ohlas, a tak jsme se mapování rozhodli zopakovat.

Tentokrát jsme však nezůstali pouze u bytové nouze. Zpráva se dotýká i dalších velkých problémů v oblasti bydlení, tj. ohrožení ztrátou bydlení, nadměrných nákladů na bydlení a nedostupnosti bydlení, respektive fungování dávek na bydlení jako jednoho z klíčových nástrojů řešení finanční nedostupnosti bydlení.

Speciální pozornost je věnována problémům seniorů, neboť čím dál více starších lidí končí v bytové nouzi a významná část z nich je zatížena nadměrnými náklady na bydlení.

 

Celá Zpráva o vyloučení z bydlení 2021
Shrnutí zprávy
Nejdůležitější data
Tisková zpráva k vydání dat

Vydali jsme Zprávu o vyloučení z bydlení 2021

OPEN CALL: Hledáme umělce a umělkyně, kteří navrhnou merch Platformy pro sociální bydlení

2. 8. 2021

Chcete svojí prací přispět k osvětě v oblasti řešení bytové nouze, která Platforma pro sociální bydlení prosazuje? Přihlaste se do našeho open callu!

Rádi bychom šli cestou dlouhodobé spolupráce s vybranými umělci a umělkyněmi, kteří vytvoří originální návrh a poté s námi budou spolupracovat na adaptaci motivu na jednotlivé produkty jako jsou ponožky, ledvinky, tašky, trička, diáře… nebo třeba utěrky. Naším cílem je ve spolupráci s jedním až dvěma z vás vytvořit ucelenou kolekci merche. Vybraný koncept bude finančně ohodnocen. Rozsah práce závisí na individuální domluvě. 

Pokračovat...

OPEN CALL: Hledáme umělce a umělkyně, kteří navrhnou merch Platformy pro sociální bydlení

Vyzýváme poslance a poslankyně k neschválení zákona o pomoci v hmotné nouzi

27. 7. 2021

Organizace Člověk v tísni a Charita ČR adresovaly poslancům a poslankyním výzvu, aby neschvalovali změnu zákona o pomoci v hmotné nouzi. A my se k jejich výzvě přidáváme! Pokud poslanci a poslankyně nebudou pro změnu zákona hlasovat, pomůžou tím dále nezhoršovat situaci nízkopříjmových skupin. Stejně jako zmíněné organizace se domníváme, že řešením není zpřísňování podmínek pro čerpání sociálních dávek. Zpřísňovat by se mělo u těch, kteří se situace lidí žijících v chudobě snaží zneužít ve vlastní prospěch.

Jaké by mělo schválení návrhu dopady? 

❌ Kvůli sebemenším pochybením zanikne lidem nárok na dávky na jídlo a bydlení na půl roku. Dosud je to čtvrt roku a i takovou dobu bývá těžké překonat.

❌ Lidé se středním příjmem mohou přijít o příspěvek na bydlení za obývání nekvalitního bytu.

❌ Zákon přinese minimální úspory, zato výdaje ze státního rozpočtu významně vzrostou. 

Přečtěte si celou výzvu

Vyzýváme poslance a poslankyně k neschválení zákona o pomoci v hmotné nouzi

Týmy Housing First z celého Česka mají za sebou inspirativní setkání

18. 6. 2021

Projekty Housing First ve 13 českých městech, které podpořilo MPSV, v minulých dnech oslavily druhé výročí. To je velká věc! Za tu dobu se podařilo zabydlet 200 bytů, díky kterým získalo domov 531 lidí a z toho 246 dětí. My se v Platformě pro sociální bydlení snažíme nejen o to, aby se pro Housing First rozhodly i další obce a neziskové organizace. Zajišťujeme i to, aby se jim v jejich snahách dostalo náležité podpory a vzdělávání a aby měli dostatek prostoru pro vzájemné sdílení – protože jen díky spolupráci je možné opravdu ukončovat bezdomovectví. Proto jsme 15. června uspořádali setkání týmů Housing First z celého Česka, včetně těch, které nerealizují projekty z výzvy MPSV č. 108 OPZ. Zástupci týmů tu dostali možnost se navzájem podělit o cenné zkušenosti, které se jim za ty dva roky podařilo nasbírat.

Videozáznamy prezentací na YouTube

Pokračovat...

Týmy Housing First z celého Česka mají za sebou inspirativní setkání

Jak to dopadlo s naší kampaní pro Fond dostupného bydlení?

3. 5. 2021

Pamatujete na naši vánoční kampaň na podporu Fondu dostupného bydlení? Slíbili jsme, že všechny vybrané prostředky do koruny předáme a fond je použije na nákup prvního bytu pro rodinu v nouzi.

Pokračovat...

Jak to dopadlo s naší kampaní pro Fond dostupného bydlení?

Spolu proti osamělosti – konference a workshop na téma podpory lidí trpících osamělostí

27. 4. 2021

Jak častá je osamělost mezi lidmi bez domova a jak můžeme společně pomoci lidem trpícím extrémní osamělostí? Existují konkrétní nástroje, které lze při podpoře osamělých lidí využít? V rámci konference a workshopu vám ukážeme, že ano.

Konference a workshop Platformy pro sociální bydlení proběhne 27. května 2021, od 10:00 do 14:45, online prostřednictvím platformy Webex.

Účast na události je zdarma, zaregistrujte se, prosím, předem zde: https://forms.gle/nywy47bn9rRMunJB6
Na základě registrace vám zašleme odkaz na online setkání.

Odkaz na FB událost

Pokračovat...

Spolu proti osamělosti – konference a workshop na téma podpory lidí trpících osamělostí

V územní studii Bubny-Zátory stále chybí nejen plán dostupného bydlení. Připojili jsme se k otevřenému dopisu

22. 2. 2021

Výsledná podoba územní studie k plánované pražské čtvrti Bubny–Zátory i proces jejího projednávání budí rozpaky. Řešení tohoto místa má však pro Prahu 7 i celé hlavní město zásadní význam. V létě 2019 sice občané, organizace i Praha 7 podali k podobě studie připomínky, ty však vyšly na prázdno – k žádným zásadním změnám nedošlo. Platforma pro sociální bydlení upozorňovala například na chybějící podíl dostupného a sociálního bydlení.

Proto teď společně s organizací Arnika a platformou Paměť města v otevřeném dopise vyzýváme starostu a místostarostku Prahy 7, aby dosavadní postup městské části objasnili na veřejném setkání a představili, jakým způsobem bude veřejnost do procesu rozhodování zapojena nadále.

Přečíst otevřený dopis

V územní studii Bubny-Zátory stále chybí nejen plán dostupného bydlení. Připojili jsme se k otevřenému dopisu

Na konci roku 2020 mělo díky Housing First stabilní domov 375 domácností

18. 2. 2021

Česká města a neziskové organizace úspěšně pokračují v zabydlování rodin i jednotlivců. Díky programům Housing First v 18 městech mohlo loňské Vánoce strávit v bezpečí domova 250 domácností. V 16 městech pomáhá v zabydlování ohrožených domácností výzva Ministerstva práce a sociálních věcí na podporu Housing First, organizace v Praze a Liberci pak principy Housing First využívají i bez evropských dotací.

Stáhnout infografiku

Pokračovat...

Na konci roku 2020 mělo díky Housing First stabilní domov 375 domácností

Odsuzujeme navrhované změny zákonů, které přinesou ještě větší bídu rodinám s dětmi

2. 2. 2021

Rodiny s dětmi mají již nyní potíže zvládat své náklady – v době covidu je zatěžuje jak dlouhodobý nedostatek obecních nebo sociálních bytů k pronájmu, přeplněné školky, tak i nedostatečné ošetřovné v době zavřených škol nebo nízká nemocenská při nařízené karanténě. Jejich situace se ale ještě zhorší, pokud budou přijaty návrhy změn v zákonech v hmotné nouzi a o státní sociální podpoře. Shrnujeme pro vás ty nejdestruktivnější změny a společně s dalšími organizacemi se zasazujeme o to, aby v parlamentu neprošly. 

Pokračovat...

Odsuzujeme navrhované změny zákonů, které přinesou ještě větší bídu rodinám s dětmi

Chtěli jste nám letos přispět? Nic si od vás nevezmeme, letos to posíláme dál!

11. 12. 2020

Letošní rok byl v mnohém zásadně jiný než ty předešlé. Pro spoustu z nás to byla velká zkouška, někteří museli pořádně přehodnotit svoje priority. A letos je to taky poprvé, kdy vás takhle o Vánocích nebudeme žádat o finanční podporu našich aktivit. Fakt. Máme pro vás ale malý návrh, kde by vaše peníze mohly posloužit líp.

Pokračovat...

Chtěli jste nám letos přispět? Nic si od vás nevezmeme, letos to posíláme dál!

Na obranu Evropského sociálního fondu: Otevřený dopis eurokomisaři Schmitovi

18. 11. 2020

Spolu s dalšími 30 organizacemi jsme se v otevřeném dopise obrátili na eurokomisaře Nicolase Schmita, aby využil všech svých možností pro zachování nebo navýšení alokace Evropského sociálního fondu. Tu česká vláda navrhovala pokrátit na úkor investic do dopravních staveb: krátkozrace a neopodstatněně. (Více k přečtení v naší tiskové zprávě z října.) Evropský sociální fond přitom zajišťuje základní veřejné služby v sociální oblasti a je důležitý nejen teď, kdy vlivem pandemie ohrožených domácností přibývá. 

Celý dopis čtěte zde

Na obranu Evropského sociálního fondu: Otevřený dopis eurokomisaři Schmitovi

Poslanci chtějí omezit dávky hmotné nouze. Navzdory blížící se sociální krizi

19. 10. 2020

Nárůst kriminality, nejchudší lidé na dlažbě, ohrožení dětí z neúplných rodin a další rizika. Poslanecká sněmovna bude v úterý 20. října projednávat dva poslanecké návrhy na novelu zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi. Oba přitom zákon zásadně mění a navíc obsahují sporné body, které mohou ještě více zkomplikovat život těm nejchudším. Mezi sociálně nejslabší přitom následkem koronavirové krize může spadnout nezanedbatelná část populace.

Pokračovat...

Poslanci chtějí omezit dávky hmotné nouze. Navzdory blížící se sociální krizi

Vláda chce vzít 16 mld. plánovaných na Operační program zaměstnanost a utratit je za beton. Ohrožená je řada základních veřejných služeb

12. 10. 2020

Vláda České republiky má ve čtvrtek 15. října projednat Návrh rozdělení alokace pro Českou republiku v programovém období 2021–2027 mezi operační programy. Tento dokument má po schválení ze strany EU stanovit rámec pro čerpání evropských peněz na další období. Návrh hodlá také o 16 miliard snížit podporu programu OPZ+, který se zaměřuje na podporu sociálních služeb a zaměstnanosti. Z EU fondů se již nyní hradí řada základních veřejných služeb a mandatorních výdajů státu, projekty ovšem mimo jiné také pomáhají řešit dopady pandemie COVID-19, které se budou dále prohlubovat.

Pokračovat...

Vláda chce vzít 16 mld. plánovaných na Operační program zaměstnanost a utratit je za beton. Ohrožená je řada základních veřejných služeb

Vydali jsme klíčovou publikaci o Housing First od Sama Tsemberise

12. 7. 2020

Základní manuál přístupu Housing First v češtině tu dlouho chyběl. Proto splácíme metodický dluh: zajistili jsme překlad a vydali knihu Housing First: Model Pathways od Sama Tsemberise. Bude dostupná na regionálních seminářích, které právě připravujeme. 

Vydali jsme klíčovou publikaci o Housing First od Sama Tsemberise

Matka se synem ©_Barbora Kleinhamplová

V bytové nouzi už je 80 000 lidí, koronakrize k nim přidá další. Ohroženy jsou hlavně samoživitelky

9. 7. 2020

V důsledku ekonomické krize vyvolané pandemií koronaviru se bez domova mohou ocitnout tisíce lidí a dále tak prohloubit problém bezdomovectví v Česku, varují odborníci z organizací sdružených v Platformě pro sociální bydlení. Mezi nejohroženější skupiny patří matky samoživitelky a jejich děti spolu se seniory.

 

Pokračovat...

V bytové nouzi už je 80 000 lidí, koronakrize k nim přidá další. Ohroženy jsou hlavně samoživitelky

Matka se synem ©_Barbora Kleinhamplová

Spustili jsme nový web, který pomůže obcím s prvními kroky v ukončování bezdomovectví

3. 7. 2020

Jak nastartovat efektivní řešení bytové nouze? S tím bude odteď obcím pomáhat náš nový web.

Web nabízí zástupcům obcí do začátku velkou pomoc – sebehodnoticí dotazník. Ten jim pomůže zjistit, jestli jsou jejich dosavadní kroky v řešení bytové nouze efektivní a případně napoví, co zlepšit a kudy se v řešení bytové nouze vydat dál – třeba cestou spolupráce s Platformou!

Najdete zde také ke stažení elektronickou verzi naší obsáhlé příručky pro obce, která funguje jako průvodce  nastavením systémových změn.

ukoncovani-bezdomovectvi.cz

Web vznikl jako součást projektu Posílení znalostní základny samospráv pro snižování a ukončování bezdomovectví Registrační číslo: CZ.03.3.X/0.0/0.0/15_124/0006486. Za projektem stojí společně s Platformou pro sociální bydlení organizace R-Mosty a Sociologický ústav AV ČR. Financování bylo zabezpečeno z Operačního programu Zaměstnanost.

Spustili jsme nový web, který pomůže obcím s prvními kroky v ukončování bezdomovectví

Podpořte nás

Výzva: Nastavme spravedlivější exekuční systém

5. 6. 2020

Platforma pro sociální bydlení a dalších 19 organizací společně vyzývají politiky a političky, aby v rámci aktuálně projednávané novely exekučního řádu podpořili takové legislativní změny, které by pomohly v Česku nastavit spravedlivější exekuční prostředí.

Celá výzva včetně seznamu zapojených organizací

Aby lidé konečně získali šanci vymanit se z dluhových pastí, považujeme za klíčové:

  1. Umožnit zastavení starých nevymahatelných exekucí
  2. Přijmout pravidlo 1 dlužník = 1 exekutor
  3. Zabránit dvojímu zabavení příjmu, změnit výpočet srážky z příjmu

Proč je to potřeba a jak na to?

Stáhněte si podrobnou analýzu
Připojte se k výzvě i vy

Výzva: Nastavme spravedlivější exekuční systém

Podpořte nás

Založili jsme Fond dostupného bydlení

27. 5. 2020

V průběhu roku 2019 se na Platformu obrátil MUDr. Jan Beneš s tím, že by chtěl společně s námi spolupracovat na vymýšlení projektu, v rámci kterého by mohli soukromí investoři financovat nákup bytů, které by potom pronajímali lidem v bytové nouzi.

Přečtěte si článek o aktivitách MUDr. Beneše

Výsledkem půlroční spolupráce je připravená dokumentace ke společnému založení ústavu s názvem Fond dostupného bydlení, z.ú., který bude pomocí půjček od soukromých investorů (menších i větších) a darů financovat nákup bytů do vlastnictví ústavu. Z vybraného nájemného, které bude odpovídat potřebám lidí v bytové nouzi, bude ústav tyto půjčky splácet, a to včetně úroku (odhad mezi 2–3 %). Dále bude spolupracovat se soukromými majiteli bytů, kteří by měli zájem svěřit mu pomocí příkazní smlouvy do správy své byty, které potom bude ústav pronajímat lidem v bytové nouzi. Z vybrané odměny příkazníka bude ústav financovat vznik krizového fondu v rámci ústavu a nákup dalších bytů. Primární zacílení je na Ústí nad Labem, ale výhledově je možné rozšíření na další města.

Založili jsme Fond dostupného bydlení

Společně s organizacemi a akademiky vyzýváme k restartu deinstitucionalizace

6. 5. 2020

„Situace během pandemie jen zaostřila rizika a nedostatky zastaralého systému sociálních služeb a míru ohrožení, kterému jsou vystaveni lidé v ústavech. Po letech upozorňování a podnětů žádáme ministryni o restart deinstitucionlizace. Je třeba ukončit nevyhovující systém ústavní péče a podpořit rozvoj komunitních sociálních služeb zohledňujících individuální potřeby jejich uživatelů,“ 

říká Terezie Hradilková, předsedkyně JDI, metodička změn v sociálních službách.

Společně s organizacemi Jednota pro deinstitucionaliace, Aliance pro individualizovanou podporu a Asociace vzdělavatelů v sociálních službám a 16 akademičkami a akademiky se připojujeme k výzvě ministryni Maláčové ke změně zastaralého systému sociálních služeb. Konkrétně ke stažení připravované novely Zákona o sociálních službách a k naplňování závazků vyplývajících z přijetí Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením OSN, kterou ČR ratifikovala před deseti lety.

Celé znění dopisu i právní argumentace na webu JDI

Společně s organizacemi a akademiky vyzýváme k restartu deinstitucionalizace

Spolupořádáme webináře k Housing First a sociálnímu bydlení

Konference a vzdělávání
1. 5. 2020

V rámci projektu Podpora sociálního bydlení, který realizuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, se podílíme na přípravě série webinářů na téma Housing First a sociálního bydlení. 

Všechny webináře ke zhlédnutí
Více o projektu

 

Spolupořádáme webináře k Housing First a sociálnímu bydlení

Vydali jsme příručku pro obce, jak efektivně řešit bytovou nouzi

Analýzy a publikacePodpora obcí
28. 4. 2020

Společně s organizací R-Mosty a Sociologickým ústavem Akademie věd ČR jsme napsali a vydali unikátní a obsáhlou příručku, která obce provede efektivním řešením bytové nouze. Přináší jim ucelený návod, jak nastavit systémové změny, konkrétní nástroje i praktické zkušenosti z Česka i zahraničí. Publikace bude brzy dostupná na nově spuštěném webu. 

Publikace vznikla jako součást projektu Posílení znalostní základny samospráv pro snižování a ukončování bezdomovectví Registrační číslo: CZ.03.3.X/0.0/0.0/15_124/0006486. Financování bylo zabezpečeno z Operačního programu Zaměstnanost.
 

Vydali jsme příručku pro obce, jak efektivně řešit bytovou nouzi

Udržet si bydlení je předpokladem pro překonání krize. Vyzýváme k obnovení rovného přístupu k doplatku na bydlení

3. 4. 2020

Vláda v současnosti přijímá řadu opatření směřujících k udržení pracovních míst. Přesto lze předpokládat, že část pracovních míst bude buď utlumena, nebo zanikne, a skokově se tak zvýší počet osob bez dostatečného příjmu – řada domácností se ocitne v situaci akutní hmotné nouze.

Jednou klíčových dávek pomoci v hmotní nouzi je i doplatek na bydlení. V řadě obcí ovšem jeho využití není možné, protože celé obce nebo jejich podstatné části byly označeny za oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. Jsou zde vyhlášeny tzv. „bezdoplatkové zóny“ a dávku zde nelze vyplácet.

Lidé žijící v těchto obcích, kteří v důsledku ztráty zaměstnání budou o doplatek na bydlení chtít nově žádat, však nebudou mít možnost tuto rychlou sociální pomoc získat.

Nemožnost nově využít doplatek na bydlení zvýší míru zadlužení, míru ohrožení ztrátou bydlení, prohloubí sociální propad domácností a v neposlední řadě může i ztížit realizaci epidemiologických opatření v dané lokalitě. 

Proto jsme se připojili k výzvě, ve které chceme poukázat na hrozbu spojenou s tímto omezením pro osoby nově žádající o doplatek na bydlení v souvislosti s dopady výskytu COVID-19. Chceme apelovat na kompetentní orgány, aby zvážily zrušení opatření, kterými byla tato bariéra v přístupu k podpoře v bydlení zavedena.

Přečíst celou výzvu

Udržet si bydlení je předpokladem pro překonání krize. Vyzýváme k obnovení rovného přístupu k doplatku na bydlení

Společně s dalšími organizacemi vyzýváme premiéra a vládu ke zmírnění sociálních dopadů pandemie COVID-19

25. 3. 2020

Společně se zástupci Centra pro společenské otázky – SPOT, Člověka v tísni, IQ Roma servis, Institutu pro sociální inkluzi a sociologem Danielem Prokopem jsme poslali premiérovi a vládě Výzvu ke zmírnění sociálních dopadů pandemie Covid-19, která obsahuje několik doporučení pro ochranu nejohroženějších skupin obyvatel.

Vyzýváme k umožnění dočasné sociální podpory pro ty, kteří v důsledku pandemie ztratili přístup k příjmu ze zaměstnání. Zejména se to týká drobných podnikatelů, lidí pracujících na dočasné smlouvy, dohody nebo přes agentury práce. 

Opatření, která společně navrhujeme, přitom cílí zejména na využití nástrojů pro podporu udržení bydlení, rychlou dostupnost dávek, rychlé zavedení navrhovaných změn a využití systému pomoci v hmotné nouzi.

Výzva ke zmírnění sociálních dopadů pandemie COVID-19

Společně s dalšími organizacemi vyzýváme premiéra a vládu ke zmírnění sociálních dopadů pandemie COVID-19

Vydali jsme soubor opatření pro ochranu lidí bez domova před koronavirem

Analýzy a publikace
19. 3. 2020

Pro orgány veřejné správy a další partnery v sociální oblasti jsme sestavili soubor opatření, která doporučujeme přijmout pro ochranu osob bez domova a veřejného zdraví před nemocí COVID-19 způsobenou koronavirem SARS-CoV-2.

Doporučení vycházejí z rešerše zahraničních praxí, české legislativy a práce expertního panelu pro prevenci vystěhování. 

Stáhnout celý soubor doporučení

Vydali jsme soubor opatření pro ochranu lidí bez domova před koronavirem

Zákon

Proč je nová reforma dávek na bydlení nejen zbytečná, ale i nebezpečná?

23. 1. 2020

Od června 2019, kdy jsme se spolu s ostatním organizacemi ostře vymezili proti reformě dávek na bydlení z dílny MPSV, se v návrhu zákona o přídavku na bydlení mnoho nezměnilo. Uvítali jsme, že od nejškodlivějších opatření jako je zastavení vyplácení dávek na ubytovny a do nevyhovujících bytů ministerstvo upustilo. I tak je ale návrh vysoce rizikový. Mohl by znamenat ohrožení výplaty dávek pro stovky tisíc lidí. V době rostoucích nájmů a absence státních politik bydlení jde o opravdu nebezpečný krok, který už tak závažnou situaci bytové nouze v ČR ještě prohloubí. 

Pokračovat...

Proč je nová reforma dávek na bydlení nejen zbytečná, ale i nebezpečná?

Zákon
Vánoce v Platformě

Pomozte nám na Vánoce pohnout ledy. Společně v ČR prosadíme další systémová řešení bytové nouze

31. 12. 2019

Těsně před svátky pro vás máme dobrou zprávu: je nás osmdesát pět procent lidí, kteří chceme, aby poslanci schválili zákon o sociálním bydlení. A v roce 2020 společně napneme všechny síly, abychom pohnuli ledy a kvalitní zákon, který systémově řeší bytovou nouzi, dostali do poslanecké sněmovny. Nechceme opět čekat na další volební období. Chcete nám s tím pomoct? Cestou je přispívat finančně na naše aktivity. Co jsme letos zvládli a co nás čeká po novém roce? 

 

.

Pokračovat...

Pomozte nám na Vánoce pohnout ledy. Společně v ČR prosadíme další systémová řešení bytové nouze

Vánoce v Platformě

V boji s chudobou se vláda chystá přijmout opatření, která situaci chudých dále zhorší

27. 11. 2019

Společné prohlášení k závěrům a ukončení činnosti „Pracovní skupiny k problematice 15 opatření pro boj s chudobou“, kterou svolávalo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

SPOT – Centra pro společenské otázky (Lucie Trlifajová, Karel A. Novák), 
Institutu pro sociální inkluzi (Martin Šimáček, Alena Zieglerová), 
společnosti Člověk v tísni (Jan Černý), 
LUMOS (Jan Klusáček)
Platformy pro sociální bydlení (Vít Lesák) 

Pokračovat...

V boji s chudobou se vláda chystá přijmout opatření, která situaci chudých dále zhorší

Řešení osamělosti u klientů: máme za sebou mezinárodní setkání a výzkum s 50 sociálními pracovníky

11. 11. 2019

V polovině září se v Budapešti konalo mezinárodní setkání k řešení osamělosti u klientů v programech podpory bydlení. A my jsme byli u toho. 

Pokračovat...

Řešení osamělosti u klientů: máme za sebou mezinárodní setkání a výzkum s 50 sociálními pracovníky