Projekt1 si kladl za cíl lépe pochopit, jak fungují úřady samosprávy, a najít způsoby, jak efektivně překonat bariéry při zavádění politik ukončování bytové nouze. Tyto bariéry pramení ze zavedených zvyklostí a hierarchií na úřadech, což často brání rychlému a efektivnímu řešení tohoto závažného společenského problému.
- Projekt financovaný programem OPZ+ s názvem Změna kultury úřadu jako klíč do zámku
systémových politik ukončování bezdomovectví, registrační číslo CZ.03.03.01/00/22_021/0001431,
realizátor: Platforma pro sociální bydlení, z. s. ↩︎
Projekt si kladl za cíl lépe pochopit, jak fungují úřady samosprávy, a najít způsoby, jak efektivně překonat bariéry při zavádění politik ukončování bytové nouze. Tyto bariéry pramení ze zavedených zvyklostí a hierarchií na úřadech, což často brání rychlému a efektivnímu řešení tohoto závažného společenského problému.
Výběr měst a zapojení úřadů
Pro naši práci jsme vybrali tři města z TOP 20 obcí, které jsou nejvíce zasaženy bytovou nouzí: Chomutov, Hradec Králové a Olomouc. V těchto městech jsme již měli navázané kontakty s místními úřady a věděli jsme, že se zde zavádějí inovativní prvky v řešení bytové nouze. Po představení projektu jsme se dohodli na spolupráci se zástupci těchto obcí.
Hloubkové rozhovory jako základ pro pochopení problému
V průběhu projektu jsme v těchto městech provedli 32 hloubkových rozhovorů s klíčovými aktéry. Mezi nimi byli úředníci a úřednice, vedoucí pracovníci úřadů a místní političtí zástupci. Díky těmto rozhovorům jsme získali cenné informace o tom, s jakými problémy se jednotlivé skupiny potýkají při zavádění systémových opatření, jaké jsou jejich potřeby, motivace a jaké bariéry brání zavádění změn. Tyto poznatky nám umožnily identifikovat klíčové body, na které bychom se měli zaměřit při návrhu řešení.
Kde jsou hlavní překážky?
Na základě našich zjištění se ukázalo, že jedním z hlavních problémů je nedostatečná koordinace mezi odbory, které se zabývají sociálními službami a správou bytových agend. Absence koordinace, která by propojovala jednotlivé agendy, se negativně odráží v rozhodovacích procesech. Správa bytů má často přednost před řešením bytové nouze, což brzdí pokrok v této oblasti.
Řešení: Mezioborová pracovní skupina
Na základě výstupů z rozhovorů a designových workshopů jsme navrhli a otestovali vznik Mezioborové pracovní skupiny (MOPS), kterou by vedl*a zkušený koordinátor*ka. MOPS je složena z odborníků z různých oblastí, kteří se přímo podílejí na řešení konkrétních případů lidí v bytové nouzi. Důležité je, že by v této skupině nebyli zastoupeni političtí zástupci, čímž by se zajistila její nezávislost a větší flexibilita při hledání řešení.
První výsledky ukázaly, že společné řešení konkrétních případů odborníky z různých oblastí přináší komplexnější a efektivnější přístup. Zpětná vazba od účastníků potvrdila, že tato forma spolupráce jim nejen pomáhá lépe zvládat náročné situace, ale také zjednodušuje a zefektivňuje jejich práci.
Cesta k systémovému řešení bytové nouze
Projekt ukázal, že klíčovým faktorem pro úspěch v oblasti ukončování bytové nouze je zlepšení spolupráce mezi sociálními a bytovými odbory a zapojení všech relevantních aktérů, kteří se podílejí na řešení tohoto problému. Mezioborová pracovní skupina, vedená koordinátorem*kou a složená z odborníků, kteří se pravidelně setkávají nad složitými případy, je krokem k systematickému a efektivnímu řešení bytové nouze v České republice.
Tento model může být inspirací pro další města v ČR a přispět k tomu, aby se agenda ukončování bytové nouze stala pevnou součástí fungování měst a obcí. Zavedení mezioborových týmů a lepší koordinace agend mohou výrazně přispět k tomu, aby se lidem v bytové nouzi dostalo rychlé a efektivní pomoci a aby tato pomoc byla dlouhodobě udržitelná.
—
Realizační tým projektu Platformy pro sociální bydlení: Barbora Bírová, Milan Greineder, Jan Milota
Pokud vás projekt zaujal nebo máte zájem o další informace, neváhejte nás kontaktovat (barbora.birova@socialnibydleni.org).
Společně můžeme přispět k lepší budoucnosti pro lidi v bytové nouzi a vytvořit funkční systém podpory a prevence.
Všechny zveřejněné výstupy z projektu naleznete zde.
Toto dílo k projektu je licencované pod licencí Creative Commons CC BY 4.0. Licenční podmínky navštivte na adrese CC BY 4.0 Právní ujednání | Uveďte původ 4.0 Mezinárodní | Creative Commons.