Proběhla první velká česká konference o Housing First

Ve dnech 31. 9. a 1. 10. jsme spolupořádali konferenci Housing First v Jihlavě – v rámci programu se dostalo nejen na jihlavské úspěchy, ale i na klíčová témata, se kterými se realizátoři napříč Českem v praxi potýkají.

Programy Housing First běží v Česku už několik let ve více než 15 městech – od těch největších jako je Praha nebo Brno až po menší obce jako Jeseník. Každá lokalita je jiná a každá čelí specifickým výzvám, takže pokud jde o zkušenosti, zástupci obcí, neziskového sektoru i ministerstev mají vždycky navzájem co sdílet. Právě pro takové sdílení jsme vytvořili prostor v rámci konference Housing First v Jihlavě: šlo o vůbec první velkou konferenci, která na toto téma v Česku proběhla!

Podobné akce jsou důležité nejen proto, aby připomněly, co všechno skvělého už se v Česku v oblasti ukončování bezdomovectví podařilo. Je to taky způsob, jak určit směr do budoucna, pokud chceme pro Housing First nadchnout i další aktéry. Bez spolupráce to totiž nepůjde – týmy sociálních pracovníků i samotní lidé v bytové nouzi potřebují zejména funkční infrastrukturu, v rámci které bude ukončování bezdomovectví čím dál tím jednodušší. A jsou to i konference pro odbornou veřejnost, při kterých se vyšlapávají cesty pro možná řešení. Pokud chcete, aby podobných akcí bylo víc, můžete nás podpořit darem.

Konference byla zároveň spojená s velkým milníkem, a to s koncem úspěšného pilotního projektu v Jihlavě. Zástupci města proto první představili nejen výsledky testování, ale zároveň i vizi, jak by řešení sociálního bydlení ve městě mělo do budoucna vypadat (více si můžete přečíst v tiskové zprávě). Druhý den konference už probíhal pod naší taktovkou: prostor dostali i zástupci neziskovek z dalších měst a představili klíčová témata, se kterými se týmy Housing First v praxi často potýkají. Proběhly tak panelové diskuse na témata jako práce s byty na soukromém trhu, zapojení peer pracovníků nebo třeba péče o samotný tým – zkrátka témata, která ne vždy dostávají v diskusi dostatek prostoru.

Záznam z prvního dne konference
Záznam z druhého dne konference
Záznam večerní přednášky organizace Neunerimmo

Newsletter

Pravidelné informace o našich aktivitách a také o problematice sociálního bydlení v Česku.