18. 9. 2024
Vláda dnes projedná novelu zákona o dávce státní sociální pomoci. Návrh je zásadní reformou oproti současnému systému, která se dotkne statisíců lidí, kteří nyní státní sociální podporu využívají.
Materiál je předložený s více než 300 rozpory napříč téměř všemi připomínkovými místy. Návrh kritizovalo například Ministerstvo školství, Ministerstvo pro místní rozvoj či Českomoravská konfederace odborových svazů.
Obavu kolem současné podoby reformy sdílí i Platforma pro sociální bydlení, která se odborně zabývá dostupností bydlení a sociálním vyloučením. „Reforma se v řadě aspektů snaží jít dobrým směrem. Zjednodušení systému může pomoct s dostupností dávek pro lidi, kteří na jejich využití mají právo, ale kvůli složitosti systému si o ně nežádají. Ve stejnou chvíli ale systém přináší novou vlnu zpřísnění dávek a snížení jejich výše pro řadu příjemců. To je zcela neadekvátní současné ekonomické situaci”, komentuje reformu ředitelka platformy, Barbora Bírová.
Reforma počítá se zavedením takzvané superdávky, která slučuje dohromady několik dosud existujících dávek. Konkrétně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě. Podle nově zavedených normativů ale řada současných příjemců a příjemkyň může přijít i o několik tisíc korun měsíčně.
„Viditelný dopad nám dle výpočtů vychází například na pracující domácnosti v nízkopříjmových profesích v krajských městech a Praze. Čtyřčlenná mladá rodina na 25.
příjmovém percentilu, tedy s příjmem dohromady zhruba 50 tisíc korun měsíčně, která žije v nájmu v Pardubicích a bydlení ji sebere minimálně 20 tisíc korun měsíčně (tedy skoro polovinu příjmů), přijde o 3 až 4 tisíce korun měsíčně. Podobně vychází výsledky u rodin, kde je jeden z rodičů na mateřské dovolené a které nejsou v novém modelu vnímány jako zranitelné. U nízkopříjmových domácností rodičů samostatně vychovávajících dítě ve školním věku může propad příjmů přesáhnout 4 tisíce korun měsíčně”, vypočítává analytik Jan Klusáček. Výpočty jsou součástí připravované analýzy, kterou Platforma pro sociální bydlení tvoří ve spolupráci s Centrem pro společenské otázky – SPOT.
„Vláda tím jde proti vlastní dosavadní politice. Nejprve propaguje deštník proti chudobě, který se opírá o vyšší čerpání sociálních dávek, následně činí kroky pro snížení dávek a jejich vyšší represivnost. Dávky jsou u nás čerpány účelně, míra jejich využití u nás v zásadě kopíruje vývoj ekonomické situace. Snažit se je omezovat v době, kdy řešíme ekonomické dopady covidové pandemie, ruské agrese na Ukrajině a energetické krize, nejde vnímat od vlády jinak než jako asociální krok,” dodává Mikoláš Opletal, advokační pracovník Platformy pro sociální bydlení.
Počítá se také s omezováním výše dávky, když nezletilí v domácnosti nebudou řádně docházet do školy. „Kolektivní trestání celé rodiny za prohřešky jednoho z jejích členů rodině nepomůže. Neposílání dětí do školy je již teď řešeno v trestněprávní rovině. Omezování příspěvků na bydlení je pouze dalším trestem, který navíc z praxe rodině ubližuje a nijak jí nemotivuje. Děti v bytové nouzi dosahují ve škole podprůměrných výsledků, ale smysl dává jim pomáhat a podporovat je, ne prohlubovat jejich bytovou nouzi,” dodává předseda výboru Asociace dítě a rodina, Petr Najman.
Člověk v tísni, který doprovází v České republice tisíce rodin, upozorňuje na několik klíčových vad: „Rodiny budou penalizovány, označeny za neaktivní i když jim úřad není schopen nabídnout místo pro výkon veřejné služby. Její plnění je pro plnou výši dávek povinné. Hrozí dlouhé vyřazování rodin s dětmi na měsíce ze sociální pomoci za banální nesplnění administrativní povinnosti nebo za úředníkem vyhodnocenou zhoršenou kvalitu bydlení. Vlajkovou komunikací ministerstva byl boj s přemrštěnými nájmy v chudších regionech, kde politici čekali nějaké řešení. Vazba komponenty dávky na bydlení na cenové mapy byla na poslední chvíli vypuštěna. Považujeme to za chybu a není to dobrá zpráva zejména pro města a obce. Další prioritou Člověka v tísni je podpora vstupu rodin v praktickém bankrotu do insolvence, tady také jde zatím o promarněnou příležitost. Doufáme že některé největší chyby ještě projdou diskuzí ve druhém čtení“, říká Jan Černý, ředitel sociálních a vzdělávacích programů společnosti.
“Řada nájemců se v posledních letech potýká s růstem cen energií i nájemného a obrací se na nás s žádostmi o podporu. Pomoci jim může funkční systém sociálních dávek, který však reforma v této podobě nepřináší. Systém dávek reformu potřebuje, ale není správné, že ministerstvo nehledí na stovky konstruktivních připomínek, které k návrhu dostalo,” říká předsedkyně Sdružení nájemníků ČR Lenka Veselá.
„To, že pětikoalice najde na návrhu politickou shodu by nemělo být jediným měřítkem funkčního zákona. Odborné připomínky k návrhu je podstatné vnímat jako konstruktivní, ne je odmítnout s tím, že se návrh zkrátka odhlasuje. Doufáme, že výsledek dnešního jednání povede ke znovuotevření diskuse o zpracování takové reformy, která dále neztíží situaci lidí, co už teď mají problém uplatit své rostoucí náklady,“ zakončuje Bírová.
Kontakt osoba za Platformu pro sociální bydlení:
Mikoláš Opletal, 774 645 467, mikolas.opletal@socialnibydleni.org