Prosazujeme zákon o podpoře v bydlení

Chybějící zákon o sociálním bydlení byl hlavní důvod, proč jsme Platformu pro sociální bydlení v roce 2013 založili. Od té doby usilovně pracujeme na jeho prosazení a stále nemáme hotovo. Po neúspěchu v roce 2017, kdy zákon neprošel prvním čtením, jsme se spojili i s obcemi a akademiky a o vznik zákona se zasazujeme v koalici Za bydlení

Proč je to potřeba? 

Podle Zprávy o vyloučení z bydlení se až 62 tisíc domácností v ČR nachází v bytové nouzi. Na vyřešení problémů pouze skrze dotační programy nemáme dost peněz a trvalo by to desítky let. Rozsah problému je v případě mnoha obcí tak velký, že jej těžko dokážou vyřešit bez podpory ze strany státu. 

Zákon by na obecních úřadech zavedl širokou síť dostupných kontaktních míst poskytujících lidem odborné poradenství a pomoc s cílem předejít ztrátě bydlení. Lidé budou díky promyšlenému systému moci dostat speciální dávku na zaplacení kauce. 

Každá obec si bude moci systém podpory v bydlení ušít na míru, pracovníkům obecní samosprávy nepřibyde práce, a také na tom ušetří obecní rozpočet. Vznikne systém garantovaného bydlení, díky kterému se obce ani soukromí majitelé nebudou muset bát, že by jim někdo včas neplatil nájem. Zákon podpoří také výstavbu a rekonstrukci bytů.

Řešení v číslech

0

tisíc domácností

by si mohlo přijít pro radu v oblasti bydlení, kdyby byl zákon schválen

0

tisíc domácností

by se mohlo nastěhovat do normálního bydlení za prvních 10 let účinnosti zákona

Co děláme

V koalici Za bydlení jsme se podíleli na vytvoření konkrétního návrhu zákona, který by řešil bytovou nouzi v Česku. Návrh jsme v roce 2022 předali současné vládě a nyní se zasazujeme o to, aby byl přijat co nejdříve a s co nejlepšími parametry. 

Opatření, která v zákoně navrhujeme, testujeme a konzultujeme s těmi, kterých se přímo týkají. Jsme v úzkém kontaktu s obcemi, poskytovateli sociálních služeb i jejich klienty, nasloucháme jejich potřebám a přenášíme jejich požadavky do návrhu zákona.

Na potřebnost zákona dlouhodobě upozorňujeme v médiích, aby problematika získala pozornost veřejnosti. Abychom zákon prosadili, scházíme se také osobně s veřejnými činiteli nebo pro ně pořádáme odborné semináře. 

Chcete znát další podrobnosti ohledně naší práce na zákonu? Napište na katarina.sramkova@socialnibydleni.org.

I v malých krajích jako Karlovarský řešíme velké problémy. Problémy lidí a obcí spojené s nevyhovujícím bydlením a bujícím obchodem s chudobou jsou i našimi vážnými problémy. Návrh iniciativy Za bydlení mi dává smysl a určitě jej podporuji. Věřím, že se brzy dočkáme neprůstřelné důvodové zprávy, paragrafového znění zákona a nejdéle do roka i jeho přijetí.

Mgr. Robert Pisár, člen rady Karlovarského kraje pro oblast sociálních věcí
Diskusní seminář s poslanci (foto Petr Zewlakk Vrabec)
Happening za prosazení zákona

Newsletter

Pravidelné informace o našich aktivitách a také o problematice sociálního bydlení v Česku.