V mezinárodní spolupráci zjišťujeme, jak snižovat osamělost klientů Housing First

Spolu s organizacemi z dalších 6 zemí vyvíjíme v rámci projektu „It can also be different – Restoring dreams to tackle loneliness” soubor nástrojů ke snižování pocitu osamělosti u lidí, kteří v rámci programů podpory bydlení přešli z bytové nouze do standardního bydlení. 

 

V programech podpory bydlení zaměřených na vícečetně znevýhodněné osoby v bytové nouzi se často stává, že po nastěhování do bytu se účastníci programu nesnadno sžívají s novým prostředím, kde se cítí nepatřičně, cize a především sami. (Pocit) osamělost(i) je přitom jedním z významných faktorů ohrožujících stabilitu jejich bydlení.

Výzkumy navíc ukazují, že osamělost negativně ovlivňuje nejen duševní, ale i fyzické zdraví. Absence sociálního kontaktu o polovinu zvyšuje riziko úmrtnosti – podle výzkumníků jde o rizikový faktor silnější než alkohol nebo obezita. Přínosná data k problému osamělosti publikoval např. v srpnu 2019 datový tým iRozhlas.cz

Přesto dosud neexistuje soubor metod a nástrojů, který by dal sociálním pracovníkům do rukou uspokojivé vodítko, jak poznat, že jejich klienti se cítí osaměle, jak s tímto pocitem zacházet, jak jej postupně snižovat a dosahovat tak toho, aby se nový byt měnil v domov. Proto v rámci projektu s ostatními organizacemi navzájem sdílíme zkušenosti, znalosti, dobrou praxi a inovace a společně pracujeme na souboru nástrojů ke snižování pocitu osamělosti, které následně otestuje skupina vyškolených sociálních pracovníků.

Shrnutí prozatímních projektových aktivit v jednotlivých zapojených zemích najdete v newsletterech z dubna, červnazáří 2019. Přečtěte si i report z prvního setkání v lednu 2019.

Facebookové stránky projektu

Newsletter

Pravidelné informace o našich aktivitách a také o problematice sociálního bydlení v Česku.