V programech podpory bydlení zaměřených na vícečetně znevýhodněné osoby v bytové nouzi se často stává, že po nastěhování do bytu se účastníci programu nesnadno sžívají s novým prostředím, kde se cítí nepatřičně, cize a především sami. (Pocit) osamělost(i) je přitom jedním z významných faktorů ohrožujících stabilitu jejich bydlení.
Výzkumy navíc ukazují, že osamělost negativně ovlivňuje nejen duševní, ale i fyzické zdraví. Absence sociálního kontaktu o polovinu zvyšuje riziko úmrtnosti – podle výzkumníků jde o rizikový faktor silnější než alkohol nebo obezita. Přínosná data k problému osamělosti publikoval např. v srpnu 2019 datový tým iRozhlas.cz
Přesto dosud neexistuje soubor metod a nástrojů, který by dal sociálním pracovníkům do rukou uspokojivé vodítko, jak poznat, že jejich klienti se cítí osaměle, jak s tímto pocitem zacházet, jak jej postupně snižovat a dosahovat tak toho, aby se nový byt měnil v domov. Proto v rámci projektu s ostatními organizacemi navzájem sdílíme zkušenosti, znalosti, dobrou praxi a inovace a společně pracujeme na souboru nástrojů ke snižování pocitu osamělosti, které následně otestuje skupina vyškolených sociálních pracovníků.
Shrnutí prozatímních projektových aktivit v jednotlivých zapojených zemích najdete v newsletterech z dubna, června a září 2019. Přečtěte si i report z prvního setkání v lednu 2019.