Štěpán Ripka: Odklad zákona o dostupném bydlení není překvapivý, a to už 14 let

Štěpán Ripka, Ph. D., Předseda Platformy pro sociální bydlení

Vládní zákon o dostupném bydlení, nebo jak se současná verze jmenuje, v tomto volebním období nebude. Ministerstvo pro místní rozvoj ho znovu odložilo. Chystá se ho prý předložit v prosinci roku 2020. Čili za příští vlády, čili nikdy. Což je zdržovací strategie, které jsme svědky posledních 14 let. 

V roce 2009 MMR přerušilo přípravu Zákona o sociálním bydlení s tím, že běží deregulace nájemného (sic!) a až po jejím ukončení bude možné chystat legislativní změny. V roce 2013 ukončilo MMR přípravu bez udání jakéhokoliv důvodu. Tedy, vlastně jeden byl: že situaci daleko rychleji vyřešíme bez zákona. Od té doby se počet lidí v bytové nouzi ztrojnásobil. V roce 2015 sice vláda schválila Koncepci sociálního bydlení, ale den potom MMR prohlásilo, že se schválenou koncepcí vůbec nebude řídit. Mimochodem, podle koncepce mělo jít každý rok do řešení bytové nouze asi 4,5 mld Kč. A to je také to, oč tu běží. Ale popořádku.

Že vládní zákon ani v tomto volebním období nebude, bylo jasné už ve chvíli, kdy předseda vlády před rokem zastavil projednání věcného záměru zákona o sociálním bydlení vládou. Ten ministerstvo připravilo v souladu s programovým prohlášením vlády. Systémovou změnu v podobě komplexního zákona měl podle premiéra plně nahradit program zvýhodněných úvěrů a dotací s názvem Výstavba. Řešit měl jak sociální bydlení pro lidi ohrožené vyloučením, tak i dostupné bydlení pro nedostatkové profese. To je mimochodem inovativní nápad, který na MMR opráší jako horkou novinku vždy, když hrozí, že by existovala politická vůle bytovou nouzi řešit systémově. A vždycky selže.

Dlouhodobě víme, že pouhé dotace na výstavbu bytů samy o sobě k řešení bytové nouze nestačí. Výstavba je jen fragment nutného komplexního řešení. Je třeba plánovat a udržitelně financovat kapacity bydlení i podpory – je nutné zajistit prostředky např. na sociální práci a celé řešení sladit i s dávkovým systémem, s úřady práce a hlavně samostatnou i přenesenou působností obcí a jejich financováním. 

V tuto chvíli se v Česku v bytové nouzi nachází 83 000 lidí včetně 20 000 dětí. I kdyby byl o dotace zájem a program byl čerpán v plné výši, tyto domácnosti by na důstojné bydlení čekaly 40 let. Místo 4,5 miliard, které měly ročně do sektoru jít, slíbil premiér aspoň miliardu ročně na dotace a úvěry. Jenže o peníze “není zájem”, a tak se alokace programu na rok 2020 smrskla na 290 milionů. To může při dnešních cenách stavebních prací vystačit na sto, možná sto padesát bytů. Jak to vypadá, když chce země opravdu stavět a řešit bytovou nouzi? Takhle: Skotská vláda postaví do pěti let 50 000 bytů. Alokace programu je 90 miliard, tedy 18 miliard ročně, což je asi 1,6 % HDP. Náš slavný český program Výstavba je asi 350 x méně ambiciózní.

Ukazuje se, že tímto tempem a způsobem vláda s bytovou nouzí opravdu nepohne. Systémové řešení, které mezi obcemi a státem nastaví partnerství a zajistí obcím mimo jiné i stabilní financování daleko širší škály nástrojů pro řešení bytové nouze, je skutečně potřeba. Za posledních 14 let jsme už měli dost příležitostí pochopit, že žádný relevantní vládní zákon o dostupném či sociálním bydlení nepřijde. A nezáleží na tom, zda je u moci Topolánek, Fischer, Nečas, Rusnok, Sobotka nebo Babiš. Zbývá tedy cesta poslanecké iniciativy.

Ministryně Dostálová již avizovala, že by určitě smysluplnou poslaneckou iniciativu podpořila. Bude zajímavé sledovat, jak se vládní strany k případným poslaneckým návrhům, které by ANO a ČSSD pomohly s plněním jejich vlastního programu, postaví.

Newsletter

Pravidelné informace o našich aktivitách a také o problematice sociálního bydlení v Česku.