„Revize dávek dopadne negativně zejména na chudé pracující, ministerstvo to nechce přiznat.“ Nová analýza upozorňuje na rizika dávkové reformy

Dnes byla na tiskové konferenci v Praze představena analýza „Dávková reforma – hlavní problémy a rizika”. Analýza je společným výstupem Platformy pro sociální bydlení a Centra pro společenské otázky – SPOT. Obě organizace se dlouhodobě odborně zabývají tématy chudoby, sociálního vyloučení a bytové nouze, které se úzce protínají s tématem sociálních dávek. Dávková reforma přinese zhoršení situace pro chudé pracující, osaměle žijící seniorky, i samoživitelky s dítětem ve školním věku.

 

„Cílem vzniku analýzy je především racionalizovat debatu, která se kolem revize dávek děje a opřít ji o fakta. Například výše, od které budou prováděny majetkové testy a jejich etičnost je pro nás výrazně méně zásadní než to, že nízkopříjmové české domácnosti, typicky bez úspor, přijdou na dávkách o několik tisíc korun měsíčně. A to přesto, že pracují a snaží se,” říká k analýze advokační expert Platformy pro sociální bydlení Mikoláš Opletal.

 

Analýza vyčítá reformě dávek především její vysokou represivitu, složitost výpočtu, rapidní snížení dávek na bydlení a netransparentnost procesu přípravy. Podle závěrů analýzy dojde ke snížení měsíčně až o několik tisíc Kč oproti současnosti u samoživitelek s dítětem ve školním věku, vícečlenných rodin, kde je jeden z rodičů na mateřské dovolené, seniorů a seniorek v energetické chudobě a u lidí čelících exekucím.

„Navzdory kampani proklamující větší tvrdost vůči nezaměstnaným, je revize namířená především proti chudým pracujícím, což ministerstvo nechce přiznat,” říká analytik Jan Klusáček z Platformy pro sociální bydlení, autor analýzy. „Vymezení zranitelných a nezranitelných skupin je totiž nastaveno tak, že pokud pracujete v nízkopříjmové profesi a máte mzdu typicky kolem 25 000 korun měsíčně, sebere vám stát po revizi z dávek na bydlení až pět tisíc korun měsíčně,” doplňuje.

 

„To, že ministerstvo o někom řekne, že není zranitelný, ještě neznamená, že to tak skutečně je. Jedná se spíše o politické vymezení,” upozorňuje analytička Centra pro společenské otázky SPOT Lucie Trlifajová, autorka analýzy.

„V posledních letech vnímáme pokles čerpání dávek hmotné nouze, které často pomáhají lidem bez práce, ale obrovský nárůst čerpání příspěvku na bydlení, který obvykle pomáhá pracujícím domácnostem udržet si drahé nájmy, které rostou výrazně rychleji než mzdy. Je to problém, který vláda musí řešit, ale ne tím, že omezí podporu lidem, kteří sotva zvládají zaplatit své účty,” dodává Trlifajová.

 

Stěžejním tématem analýzy je dopad na rodiny s dětmi. „Upřímně nevím, jestli to autorský tým dávkové reformy zamýšlel, ale téměř nejhůř nám v modelu vychází nízkopříjmové pracující rodiny se dvěma dětmi a jedním z rodičů na mateřské dovolené. Při platu 28 084 Kč měsíčně, což je v kontextu cen tržních nájmů stále velmi nízká mzda, přijde rodina po revizi o více než 4000 Kč měsíčně. Takovou změnou docílí předkladatel především toho, že rodiny v nájmech druhé a další děti radši mít nebudou z ekonomických důvodů,” říká Klusáček.

 

„S ministerstvem jsme o revizi dávek opakovaně jednali. A přestože předkladatelé projevili ochotu jednat a v dílčích věcech revizi upravit, přičemž pan ministr Jurečka se stále zdá být některým dalším změnám otevřený, má jít revize během následujících týdnů do druhého čtení a s výší normativů se nestalo nic. A na jednáních s ministerstvem bez přehánění od některých lidí zaznívá, že by tedy chudí lidé neměli bydlet ve městech a měli by dojíždět, když je to tak drahé,” uvádí Opletal, který u některých jednáních o revizi dávek byl. „Úpravu dávek si přeje prakticky každý, kdo se tématem zabývá, ale tato změna způsobí o mnoho víc škod, než užitku. Proto nám nyní nezbývá než doporučit revizi zamítnout jako celek a podporovat sociální opatření, která budou bytovou nouzi snižovat a nikoliv vyhánět další lidi do ubytoven a na ulici,” doplňuje.

 

„Je zásadní uvědomit si, že jsme v krizi bydlení. Ta má svá řešení, vláda má například nyní k dispozici návrh NERVu, který řadu cest nabízí. Lidem v bytové nouzi by měl od začátku příštího roku začít pomáhat i nový Zákon o podpoře bydlení. Než se ale cokoliv z toho stane, je zcela nesmyslné řešit krizi snižováním finanční podpory těm, kteří jsou jí nejvíce zasažení. Lidé s vysokými nájmy si zaslouží lepší sociální politiku,” uzavírá Trlifajová.

 

Kontaktní osoba za Platformu pro sociální bydlení:

Mikoláš Opletal

+420 774 645 467

mikolas.opletal@socialnibydleni.org

Tisková zpráva

Newsletter

Pravidelné informace o našich aktivitách a také o problematice sociálního bydlení v Česku.