Maltézská pomoc, o.p.s.

Sociální služba Pomoc lidem v sociální nouzi má aktuálně šest pracovnic, z čehož jedna je zcela vyčleněná pro pomoc lidem při zabydlování do městských či magistrátních bytů. Avšak v rámci poskytování standardní sociální služby mohou i ostatní pracovnice podporovat svého klienta při zabydlování, pokud ho do tohoto bodu dovedou. Během roku 2020 se tak podařilo podporovat při zabydlování 11 klientů. Žádný z našich zabydlených klientů nebyl vypovězen z bytu a ani mi nehrozí ukončení nájemní smlouvy.

PLSN při zabydlování pracuje primárně s jednotlivci, popř. s páry, často se jedná o lidi v seniorském či předseniorském věku, tito lidé mívají i zdravotní problémy.

Počet domácností zabydlených v roce 2020: 7
Celkem již zabydleno domácností: 11

Úspěchy a zkušenosti:

Paní J. má 67 let a žije sama. Má dceru, se kterou se nestýká, mnoho let ji neviděla a nemá o ní žádné informace. Paní J. bydlela přes 30 let ve standartním bytě již před revolucí. Tento byt byl po roce 2010 zprivatizován a paní J. se musela vystěhovat. S pomocí sociálního kurátora se v bytě udržela až do roku 2018, kdy musela byt definitivně opustit. Poté bydlela paní J. na ubytovně na Praze 8 na dvoulůžkovém pokoji. Dlouhodobě se snažila najít standardní bydlení, ale marně.

Na ubytovně se paní J. necítila v bezpečí, neustále se na jejím pokoji střídali ubytovaní a její poslední spolubydlící jí denně vyhrožovala. Vyvrcholilo to tím, že jí fyzicky napadla. Paní J. se naštěstí podařilo utéct a s pomocí recepční z ubytovny zavolala policii. Policie zasáhla a spolubydlící byla okamžitě vyhozená z ubytovny. Každopádně tento incident v paní J. vyvolal o to větší pocit nejistoty a strachu, jaký bude další spolubydlící. Ubytovna je vzhledem k věku a zdravotnímu stavu paní J. zcela nevhodná, a proto paní J. v dubnu 2019 s pomocí sociální služby Pomoc lidem v sociální nouzi Maltézská pomoc podala žádost o byt pro seniory MHMP.

V říjnu 2019 dostala paní J. byt pro seniory na Praze 8, za který je velmi vděčná. Mohla si do bytu nastěhovat část svého nábytku z minulého bytu, který měla uskladněný po známých. V bytě se i díky tomu cítí opravdu jako doma. Paní J. byla vždy zvyklá velmi dbát na pořádek a čistotu, což nebylo možné na ubytovně zcela dodržet. Bydlení ve vlastním domově jí však umožnil návrat k jejímu životnímu stylu a zvyklostem. Paní J. se nyní cítí v bezpečí, může si byt udržovat podle svých představ a přání, což má pozitivní vliv na její zdravotní stav a duševní pohodu.

Newsletter

Pravidelné informace o našich aktivitách a také o problematice sociálního bydlení v Česku.