Stávající vládní politika řešení bytové nouze je podle Evropské komise nedostatečná. Chybí zákon o sociálním bydlení

Vyloučení z přístupu k bydlení a bezdomovectví mezi nízkopříjmovými domácnostmi roste. Související politiky však nejsou prováděny a stávající právní předpisy situaci neřeší uspokojivě. Program Výstavba, kterým vláda nahradila zákon o sociálním bydlení, situaci neřeší. Na mezery vládní politiky upozorňuje Evropská komise v nově publikovaném dokumentu, který shrnuje vývoj tuzemské politiky sociálního bydlení.

 

„Evropská komise nedostatky pojmenovává naprosto přesně. Poukazuje na to, že program Výstavba nevyřeší stoupající trend bezdomovectví a vyloučení z bydlení,” komentuje stanovisko Evropské komise Štěpán Ripka, předseda Platformy pro sociální bydlení.

Programem zvýhodněných úvěrů s názvem Výstavba se vláda chystá řešit jak sociální bydlení pro lidi ohrožené vyloučením, tak i dostupné bydlení pro nedostatkové profese. Evropská komise mu ale vytýká, že nepočítá s propojením bydlení a sociálních služeb.

„Je totiž třeba plánovat a financovat kapacity bydlení i podpory – jako v úspěšném projektu Rapid Re-Housing. Ostatně i Evropská komise na něj odkazuje. Navíc, v této situaci je jakákoliv destabilizace systému dávek cestou do problémů.” dodává Ripka s odkazem na plánované změny MPSV ve vyplácení dávek na bydlení. Na mnohé nedostatky, na které nyní Evropská komise poukazuje, přitom Platforma pro sociální bydlení upozorňuje politiky opakovaně.

Celý dokument Evropské komise 

Přijetí zákona o sociálním bydlení je součástí programového prohlášení vlády. Premiér Andrej Babiš se ale nechal slyšet, že zákon není třeba a práce na něm následně ustaly. MMR v současnosti prý připravuje šířeji pojatý zákon o dostupném bydlení. Jeho ideové teze chce odborné veřejnosti představit na grémiu v průběhu března.

Newsletter

Pravidelné informace o našich aktivitách a také o problematice sociálního bydlení v Česku.