Platforma pro sociální bydlení

11. 12. 2020

Chtěli jste nám letos přispět? Nic si od vás nevezmeme, letos to posíláme dál!

Letošní rok byl v mnohém zásadně jiný než ty předešlé. Pro spoustu z nás to byla velká zkouška, někteří museli pořádně přehodnotit svoje priority. A letos je to taky poprvé, kdy vás takhle o Vánocích nebudeme žádat o finanční podporu našich aktivit. Fakt. Máme pro vás ale malý návrh, kde by vaše peníze mohly posloužit líp.

Díky vašim štědrým darům, které jste nám v průběhu roku posílali, a projektům, do kterých jsme se v průběhu roku 2020 zapojili, se nám toho pro letošek podařilo víc než dost. Tak jen pro přehled to hlavní: 

1. Vydali jsme soubor opatření pro ochranu lidí bez domova před koronavirem. Pro orgány veřejné správy a další partnery v sociální oblasti to byla velká pomoc v době, kdy jsme moc nikdo nevěděli, kudy kam. 

2. U rad a doporučení jsme se ale nezasekli. Pomohli jsme pražskému magistrátu rozjet krizové ubytování pro lidi bez domova v hostelech

3. Spolu s organizací R-mosty a Sociologickým ústavem jsme napsali, vydali a pokřtili důležitou knihu, která zástupce obcí provádí ukončováním bezdomovectví krok po kroku. K ní jsme spustili i web.

4. Pomohli jsme rozjet projekty Housing First ve 14 městech. Školili jsme a vzdělávali Housing First týmy, abychom zlepšovali přístup lidí v bytové nouzi ke standardnímu bydlení.

5. Přeložili a vydali jsme „bibli Housing First” od Sama Tsemberise. Takhle důležitá věc a my jsme se na to vrhli až letos… 

6. Celý rok jsme hlídali, aby neprošla žádná změna, která by mohla lidem v bytové nouzi uškodit. Ve spolupráci s experty napříč Českem jsme také připravovali zákon o sociálním bydlení, ale asi jste taky pocítili, že na jeho prosazování to letos nebylo. Tak jsme se snažili alespoň brzdit a měnit pochybné návrhy.

A ještě něco!

Pomáhali jsme rozjet jeden unikátní projekt, a to Fond dostupného bydlení. Byli jsme u něj na začátku, teď už se ale radujeme z toho, že si jede po vlastní ose. V plném proudu je příprava webovek, skvělý tým fondu chystá spoustu aktivit, aby o něm bylo slyšet. A chystá se taky nákup prvního bytu! A nás něco napadlo.

Pokud jste nám letos chtěli přispět, nedělejte to.

Pošlete těch pár stovek radši do Fondu dostupného bydlení, který je použije na nákup prvního bytu.

Taková věc může jedné domácnosti v bytové nouzi opravdu změnit život. Pomůžete jí zajistit nejen bydlení, ale i něco mnohem cennějšího. Domov. 

 

Fond dostupného bydlení je nezisková organizace, která je navržena tak, aby se kdokoliv mohl zapojit do řešení dostupného bydlení v ČR.

Fond z darů a půjček vybírá finanční prostředky, za které bude nakupovat byty vhodné pro sociální a dostupné bydlení. Ty bude ve spolupráci s dalšími neziskovkami poskytovat lidem v bytové nouzi – lidem, kteří teď žijí na ubytovnách, azylových domech nebo v nekvalitních bytech. 

Cílem je, aby i ohrožené domácnosti získaly přístup k cenově dostupnému standardnímu bydlení a mohly tak efektivně řešit i své další problémy. A to i ve městech, kde sociální bydlení není zrovna priorita. Jste to právě vy, kdo jim může pomoct nastartovat změnu. 

Více o fondu zjistíte zde

Fond startuje v Ústí nad Labem, kde se také teď chystá na pořízení prvního bytu. Z darů se na něj zatím podařilo vybrat 400 tisíc. Cílová částka je něco 800 tisíc. Přiblížíme se?

Přejít na projekt na darujme.cz

 

— za ilustraci vděčíme Cici Xihu z kolektivu Roleta 39