TZ: Přílepek zákona o hmotné nouzi zabíjí. Poslanci mají nyní možnost jej zrušit

Ostrava: 6. 7. 2015
Platforma pro sociální bydlení

V panice ze ztráty bydlení skočil z okna a zemřel muž, který bydlel 8 let na ubytovně v Ostravě. Zákonodárci minulý rok odsouhlasili přílepek k novele Zákona o pomoci v hmotné nouzi, který podmiňuje výplatu doplatku na bydlení na ubytovny souhlasem obce. V celé České republice a zejména v Moravskoslezském kraji se v důsledku tohoto přílepku dostalo již několik tisíc lidí do krizové situace. Muž na ostravské ubytovně v této situaci zpanikařil a ukončil svůj život. Platforma pro sociální bydlení vyzývá zákonodárce, aby přílepek co nejrychleji odstranili a začali se vážně zabývat Zákonem o sociálním bydlení.

„Dne 25. 6. ukončil tragicky svůj život 52-letý muž v Ostravě – Mariánských horách, který zde bydlel na ubytovně. Ráno nenašel na poště ve schránce peníze na bydlení, které mu pravidelně chodily. Pokoušela jsem se mu říct, že na ubytovně může zůstat, ale nepodařilo se mi ho uklidnit. Během dne se pokoušel prodat svůj majetek a sehnat od spolubydlících i dalších lidí prostředky. V 21 hodin vyskočil v panice ze ztráty bydlení ze 3. patra ubytovny a zemřel“, uvedla vrátná ubytovny Eva Verbová.

„Tato událost vyvolala v lidech bez domova zde v Ostravě ještě větší paniku. Všichni politici věděli, že bude velký problém, když obce své nové pravomoci zneužijí. Čekali snad, až se něco takového stane?“, ptá se muž bez domova a radní Platformy pro sociální bydlení Miloš Neubauer.

Štěpán Ripka, předseda Platformy pro sociální bydlení, připomíná: „Platforma pro sociální bydlení od roku 2013 upozorňovala, že pro řešení problémů s ubytovnami je třeba otevřít cestu ven jejich obyvatelům, kteří jsou bez domova. Jediným opravdu funkčním řešením bezdomovectví je poskytnutí bytu a flexibilní podpory pro jeho udržení. Sociální bydlení je toho podmínkou, a proto by se ubytovny měly výrazně regulovat až ve chvíli, kdy bude k dispozici dostatek sociálních bytů. V opačném případě se totiž lidé na ubytovnách dostávají do bezvýchodné situace.“

Bohužel, zákonodárci v roce 2014 odsouhlasili pozměňovací návrh novely Zákona o pomoci v hmotné nouzi, který předložil poslanec Zbyněk Stanjura (ODS). „Pozměňovací návrh dal obcím do rukou rozhodování o budoucnosti lidí na ubytovnách. Taková pravomoc však odporuje Ústavě České republiky, a má již nyní tragické důsledky. Přílepek je nutné ze zákona neprodleně odstranit, poslanci by to mohli učinit již na schůzi dne 7. 7., kdy bude Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi projednávána.“, vyzývá poslance a senátory Kumar Vishwanathan, ředitel Vzájemného soužití a člen Platformy.

„Apelujeme na veřejnou správu, aby ujistila občany na ubytovnách, že nepřijdou o střechu nad hlavou, ani jim nebudou odebrány děti. Lidé jsou v panice, nyní je opravdu čas, aby nás premiér, ministryně Marksová i místně příslušní starostové ujistili, že mají situaci pod kontrolou a nedojde k dalším tragickým úmrtím.“, vyzývá Ivana Nesétová z občanského sdružení Centrom a radní Platformy.

Velké problémy nás však čekají opět na podzim, kdy budou podle novely v ohrožení bezdomovectvím další tisíce lidí, kteří nyní přebývají v jiných, než obytných prostorách. Musíme se dobře připravit a nastavit krizový systém.“, upozorňuje Kumar Vishwanathan.
Zákonodárci i vláda se nyní musí vedle řešení této krize opravdu vážně soustředit na Zákon o sociálním bydlení – Platforma pro sociální bydlení je k tomu vyzývá v petici, kterou už podepsalo skoro tisíc odborníků a občanů na www.socialnibydleni.org/cs/petice

Kontakt:

Ivana Nesétová: 774 714 002
Jan Milota: 608 234 121
Eva Verbová: 725 590 254

Newsletter

Pravidelné informace o našich aktivitách a také o problematice sociálního bydlení v Česku.