Platforma pro sociální bydlení

31. 12. 2019

Pomozte nám na Vánoce pohnout ledy. Společně v ČR prosadíme další systémová řešení bytové nouze

Těsně před svátky pro vás máme dobrou zprávu: je nás osmdesát pět procent lidí, kteří chceme, aby poslanci schválili zákon o sociálním bydlení. A v roce 2020 společně napneme všechny síly, abychom pohnuli ledy a kvalitní zákon, který systémově řeší bytovou nouzi, dostali do poslanecké sněmovny. Nechceme opět čekat na další volební období. Chcete nám s tím pomoct? Cestou je přispívat finančně na naše aktivity. Co jsme letos zvládli a co nás čeká po novém roce? 

 

.

Vánoce v Platformě
 

Náš uplynulý rok byl ve znamení mravenčí práce. I díky podpoře dárců jsme nezamrzli na místě a dařilo se nám rozhýbat spoustu malých i větších věcí. Některá překvapení si na vás schováváme až na příští rok. To nejdůležitější ale připomeňme:

1. Přinesli jsme detailní data o bytové nouzi

V dubnu jsme vydali první Zprávu o vyloučení z bydlení, a to za rok 2018. Jde o úplně první analýzu bytové nouze v ČR, která nabízí data až na úroveň obcí s rozšířenou působností. Ta rychle našla odezvu v médiíchu politických představitelů a v debatách o bytové nouzi posloužila jako argument pro přijetí potřebných opatření.

2. Pomohli jsme zbrzdit nejškodlivější změny v dávkách na bydlení

Spolu s dalšími organizacemi jsme v červnu v otevřeném dopisu vyzvali ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, aby nechala přepracovat nepromyšlený návrh revize dávek. Následovala série osobních jednání, při kterých se podařilo docílit některých pozitivních změn a ministerstvo např. upustilo od nápadu zastavit výplatu dávek na ubytovny. Dobojováno ale není.

3. Nadchli jsme pro systémové řešení bytové nouze další obce

Ve spolupráci s Platformou se letos do řešení bytové nouze pustila města napříč republikou, některá dokonce s velmi ambiciózními plány. Na mapu obcí, které se rozhodly řešit bytovou nouzi systémově, se přidala Praha, Vrchlabí, České Budějovice, Písek a také Jihlava, kde právě odstartovali zabydlování prvních domácností

A v roce 2020 budou praskat ledy

Je ale především nejvyšší čas, aby se v poslanecké sněmovně konečně našla většina poslanců napříč politickým spektrem ochotná prosadit kvalitní zákon o sociálním bydlení, po kterém občané volají. A my budeme u toho.

Podpořte nás v našich snahách prosadit systémové řešení bytové nouze. Společně pohneme ledy.

Chci přispět Platformě

Váš dar využijeme na to, abychom v roce 2020 rozjeli ucelenou kampaň za přijetí zákona o sociálním bydlení:

  1. Budeme dál doplňovat naše know-how, analýzy a průzkumy, na kterých stavíme kvalitu návrhů našich systémových řešení.
  2. Na desítkách osobních schůzek s poslanci, starosty, představiteli ministerstev a zástupci zájmových sdružení budeme hledat a nabízet konsensuální řešení bytové nouze a stavět tak cestu ke schválení kvalitního zákona. 
  3. Vytvoříme přehledné mediální a advokační materiály, které usnadní novinářům a veřejnosti orientaci v problematice.
  4. Zařídíme, aby kampaň byla vidět.

Moc vám děkujeme za dosavadní přízeň.

Celý tým Platformy vám přeje příjemné prožití svátků a vstup do nového roku.